2024-05-28

Laisvės frakcijos seniūnas V. Mitalas registruoja pasiūlymą išsaugoti mokestinę lengvatą dėl 400 tūkst. draudimo sutarčių

Seimo Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas registravo pasiūlymą, kad būtų išsaugota gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata gyvybės draudimo įmokoms, kuri aktuali virš 400 tūkst. galiojančių kaupiamojo gyvybės draudimo sutarčių, taip pat pasiūlymu siekiama išsaugoti lengvatą įmokoms į trečios pakopos pensijų fondus. 

Seime registruotos pataisos, kuriomis siekiama įvesti investicinę sąskaitą, supaprastinančią pajamoms iš investavimo taikomą apmokestinimo režimą bei tuo motyvuojant atsisakyti GPM lengvatų gyvybės draudimo ir 3 pakopos pensijų fondų įmokoms.

„Siūloma įvesti investicinė sąskaita yra pažangi ir efektyvi iniciatyva, sudarysianti gyventojams galimybes vykdyti tęstines investicijas, tačiau šis įrankis orientuotas į didesnes pajamas turinčius gyventojus ir neturi būti vertinamas kaip pakaitalas ilgalaikiam taupymui trečiojoje pensijų pakopoje ar draudžiantis gyvybės draudimu.

Investicinės sąskaitos tikslas – mokesčių, atsirandančių dėl dalyvavimo finansų rinkose, administravimo supaprastinimas ir aiškumas. Pavyzdžiui, kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje, įvedus investicinės sąskaitos modelį, iki šiol skatinamas taupymas ir kaupimas senatvei per gyvybės draudimą ir pensijų fondus“, – tikina Seimo narys V. Mitalas.

Remiantis Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (LGDĮA) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra virš 400 tūkst. galiojančių kaupiamojo gyvybės draudimo sutarčių, kurių nemaža dalis sudaryta turint teisėtus lūkesčius dėl GPM lengvatos galiojimo. Lengvatos panaikinimas pablogintų mokesčių mokėtojų padėtį, kurie, sudarydami sutartis, žinojo apie valstybės įsipareigojimą neapmokestinti šių į ilgalaikį taupymą investuojamų sumų.

V. Mitalas nurodo, kad GPM lengvatų gyvybės draudimo įmokoms ir įmokoms į III pakopos pensijų fondus siekiama paskatinti gyventojus taupyti savarankiškai ir prisidėti prie pensijų stygiaus ateityje problemos sprendimo: „Kaupiamasis gyvybės draudimas yra paslauga, skirta vidutines ir mažas pajamas gaunantiems asmenims, kurie siekia sukaupti ateičiai. LGDĮA teigimu, vidutinė kaupiamojo draudimo įmoka sudaro 40–50 eurų per mėnesį. Lengvata pasinaudojo iki 90 proc. gyvybės draudimo įmokas mokėjusių gyventojų. Maksimali sumokėto GPM suma, kurią gali susigrąžinti asmuo Lietuvoje yra 300 eurų.“

Anot Laisvės frakcijos seniūno, Lietuvos gyventojų taupymo norma yra žema – remiantis „Eurostat“ duomenimis, 2022 m. ji siekė 5 proc., kai ES vidurkis – 13 proc: „Gyvybės draudimo, įmokų į III pakopos pensijų fondus patrauklumas yra vienas iš veiksnių, skatinančių žmones rūpintis finansine ateitimi, didinantis jų sąmoningumą kaupti ateičiai. Tam reikalingas alternatyvių finansinių instrumentų stabilus palaikymas ir stiprinimas.“

Daugiau naujienų ir aktualijų:

Kitos naujienos