2024-04-23

Seime – A. Armonaitės siūlymas skatinti pluoštinių kanapių perdirbimą Lietuvoje

Seimas antradienį pradeda svarstyti Laisvės frakcijos narės, ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės iniciatyvą keisti Lietuvoje galiojantį pluoštinių kanapių auginimo ir perdirbimo reguliavimą ir taip paskatinti šio perspektyvaus verslo vystymąsi mūsų šalyje bei biotechnologijų plėtrą.

Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimai orientuoti į mokslinius tyrimus atliekančias įmones, kurios gamina produktus, įeinančius į sveikatos priežiūros gaminių, kosmetikos sudėtį. Taip pat siekiama sudaryti sąlygas aktyvesniam pluoštinių kanapių eksportui ir prekybai.

„Pluoštinių kanapių auginimas ir perdirbimas yra viena iš sričių, kuri Lietuvai per artimiausius metus gali suteikti naujų galimybių biotechnologijų plėtrai ir šalies ekonominiam augimui. Praėjusiais metais šios rinkos apyvarta Europoje sudarė 300 mln. eurų ir kasmet augs“, – sako Seimo narė A. Armonaitė.

Įstatyme siūloma nustatyti, kad maksimalus leidžiamas eksportui gaminamų pluoštinių kanapių produktų gaminių THC kiekis būtų nustatomas pagal šalies, į kurią eksportuojami gaminiai, teisinius reikalavimus. Taip pat siūloma apibrėžti pluoštinių kanapių produktų eksporto sąvoką. Taip pat siūloma reglamentuoti pluoštinių kanapių auginimo sąlygas atvirame ir uždarame grunte bei nustatyti, kad laboratoriniai tyrimai būtų atliekami ne tik valstybės valdomoje, bet ir kitose Lietuvos akredituotose laboratorijose.

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pakeitimais siūloma pašalinti teisinę spragą, susijusią su leidimų išdavimu, taip sudarant galimybę Lietuvoje turėti kelias akredituotas laboratorijas, kurios kvalifikuotai teiktų pluoštinių kanapių produktų, tarpinių produktų ir gaminių ištyrimo paslaugas.

Europos Sąjungoje žemės plotas, skirtas pluoštinėms kanapėms auginti, pastaraisiais metais nuosekliai augo – nuo 20 tūkst. hektarų 2015 m. iki 33 tūkst. hektarų  2022 m., bet Lietuvoje auginamų pluoštinių kanapių mažėja: nuo 2019 iki 2023 metų deklaruoti pluoštinių kanapių plotai sumenko beveik 4 kartus.

Pluoštinės kanapės plačiai naudojamos gaminant kosmetiką, sveikatos priežiūros produktus, tekstilės ir statybų pramonėje, maistui bei pašarams ir popieriaus gamybai.

Daugiau naujienų ir aktualijų:

Kitos naujienos