Laisvės partija imasi iniciatyvos dėl Lietuvos gynybos finansavimo didinimo, kad šalies išlaidos saugumui kitais metais pasiektų 3 proc. nuo BVP. Didinant išlaidas valstybės saugumui Laisvės partija taip pat ragina politikus keisti garsiai apie Lietuvą pasauliui skelbiamą ir žmones gąsdinantį naratyvą, kad mūsų šalis būtų laikoma saugia gyventi ir kurti verslus valstybe.
Pasak partijos pirmininkės Aušrinės Armonaitės, Laisvės partijos pasiūlytas Lietuvos gynybos finansavimo modelis leistų valstybės investicijas į šalies saugumą kitąmet padidinti apie 420 mln. eurų. Tai yra maždaug tokia suma, kurios reikia norint pasiekti dabar užsibrėžtą tikslą. Partija tikisi, kad jos pasiūlymas sulauks teigiamo įvertinimo valdančiojoje koalicijoje ir Seime.
„Matydami šiokį tokį trypčiojimą, neapsisprendimą ir didelę nuomonių įvairovę norime prisiimti atsakomybę ir pasiūlyti vieną konkretų ir realų planą, kurį Seime būtų galima priimti dar šį pavasarį. Žmonėms ir verslui jau reikia aiškumo, kaip gyvensime ir dirbsime ateityje. Politikai turi nustoti gąsdinti žmones karu kiekvieną dieną. Jei skiriame daugiau pinigų saugumui, turime skleisti pozityvią žinią Lietuvai ir pasauliui, kad mūsų šalis bus saugesnė nei buvo anksčiau“, – sako partijos pirmininkė A. Armonaitė.
Laisvės partijos siūlomas papildomas gynybos finansavimo modelis yra tvarus ir susideda iš trijų komponentų: Finansų ministerijos pasiūlytos 150 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio dalies paskyrimo gynybai, įvairių akcizų, labiausiai taršiam kurui, didinimo bei pelno mokesčio didinimo 1 proc. punktu.
„Tai leistų papildomai surinkti apie 420 mln. eurų ir mes išvengtume pridėtinės vertės ir nekilnojamojo turto mokesčių didinimo, kam Seime, greičiausiai, nerastume vieningo sutarimo“, – teigia Laisvės partijos pirmininkė.
Padidinus akcizus alkoholiui, tabakui ir taršiam kurui į valstybės biudžetą būtų galima surinkti apie 150 mln. eurų, sumažinti aplinkos taršą. Labiausiai akcizus siūloma didinti žemės ūkyje naudojamam taršiam kurui, taip pat dyzelinui ir benzinui. Akcizų didinimui šiuo metu yra gana palankus metas, nes apribojus judėjimą iš Baltarusijos ir Rusijos sumažėjo galimybių į Lietuvą gabenti kontrabandines prekes.
A. Armonaitė pabrėžia, kad pelno mokesčio didinimui pritaria ir pats verslas. Visgi jį pakėlus nuo 15 iki 20 proc., kaip siūlo kai kurios partijos, Lietuva prarastų konkurencinį pranašumą regione, verslai pradėtų trauktis į kitas valstybes. Tai baigtųsi darbo vietų ir valstybės pajamų praradimu. Padidinus pelno mokestį 1 proc. punktu gynybai būtų galima papildomai skirti apie 120 mln. eurų.
Visi pinigai šalies gynybai turi būti kaupiami specialiame fonde, kad ateityje politikams nekiltų pagundų, juos naudoti kitoms reikmėms. Padarius šiuos sprendimus, Laisvės partija kviečia politikus keisti jų pačių žodžiais kuriamą neigiamą Lietuvos įvaizdį.
„Nuolat visam pasauliui kai kurių politikų skleidžiamas naratyvas, kad Lietuvoje tuoj bus karas yra palankus pačiai Rusijai, gąsdina žmones ir verslus. Teigiamas šalies investicinis klimatas gali netrukus subjurti negrįžtamai. Turime visam pasauliui prisistatyti kaip šalis, kuri labai daug investuoja į šalies saugumą ir tarp NATO valstybių yra viena iš lyderių. Jei to nepadarysime, o toliau eskaluosime karo baimę, kurti saugios šalies įvaizdį mums nebeužteks ir 5 proc. nuo BVP – tiesiog pabėgs tie, kas suneša daugiausiai pinigų į šalies biudžetą“, – įsitikinusi Laisvės partijos pirmininkė.
Laisvės partija turi ir daugiau pasiūlymų, kaip būtų galima didinti šalies saugumo finansavimą. Laisviečiai pritaria galimybei, kad gyventojai ir verslai turėtų galimybę savanoriškai mokėti įmokas į šalies gynybai sukurtą specialų fondą. Gynybai turi būti skiriamos visos viršplaninės pajamos, kurios iki šiol buvo skiriamos valstybės skolai mažinti. Esant būtinybei, partija taip pat pritartų papildomam skolinimusi.