Vytautai, kaip vertinate dabartinę Seimo pavasario sesiją ir ką išskirtumėte kaip didžiausias Laisvės partijos pergales joje?
– Seimo pavasario sesija dar toli gražu nesibaigė ir net neįpusėjo. Labai laukiu, kol Vyriausybė parodys „raumenis“ ir paskatins bent keleto sisteminių reformų, pavyzdžiui, valstybės tarnybos pertvarkos, energetikos paketo, priėmimą.
Kalbant apie Laisvės partiją, labai džiaugiuosi, kad mūsų frakcijos narės Ievos Pakarklytės inicijuotas pasiūlymas dėl ligoninių vadovų kadencijų praėjusią savaitę susilaukė politinio palaikymo. Manau, kad dabartiniame etape Lietuvai jo labai reikėjo. Labai tikiuosi, kad ir su Partnerystės bei kitais svarbiais įstatymo projektais pavyks taip pat sėkmingai.
Iš tiesų, Seimas praėjusią savaitę priėmė daugelį svarbių sprendimų. Vienas iš jų – suteikta galimybė į Seimą kandidatuoti asmenims nuo 21-erių metų. Ką, Jūsų nuomone, šis sprendimas reiškia Lietuvos ateičiai?
– Manau, kad šis sprendimas yra labai svarbus. Visų pirma, Seimas turi rodyti atvirumo ženklus visuomenei. Tenka apgailestauti, tačiau šiuo metu jis yra gana homogeniškas, ypatingai, atstovavimo lygmeniu. Man atrodo, kad dauguma Seimo narių jaučiantys atstovaujantys tą tokią tylią „žiemkentėlių“ Lietuvą. Jie tiki, kad pasaulis yra atšiaurus, o Lietuva gali išlikti tik tada, jeigu bus tyliai prigludusi prie žemės ir taip ištvers skirtingus metų laikus.
Taigi, tokie sprendimai yra labai svarbūs principiniame lygmenyje. Nesu tikras, ar kitos kadencijos Seime matysime daug dvidešimt vienerių metų amžiaus politikų, tačiau manau, kad toks sprendimas tikrai paskatins jaunus žmones išbandyti savo jėgas rinkimuose.
Tai yra pirmoji Jūsų kadencija Seime. Kokie Jūsų įspūdžiai? Ko jaučiatės daugiausiai išmokęs?
– Seimas yra įdomi bei sudėtinga vieta dėl keleto priežasčių. Visų pirma, čia tu nieko negali padaryti vienas, todėl būtina daug kalbėtis ir tartis, kad kažkokie politiniai sprendimai būtų realizuoti.
Be to, Seimo nariai tuo pačiu metu yra tarsi atsakingi ir už viską, ir už nieką. Jeigu esi žmogus, kuriam rūpi, kad pokyčiai vyktų, tai vis keli klausimus, ką galėtum padaryti, kad tie pokyčiai įvyktų.
Na, o kalbant apie tai, ko daugiausiai išmokau, tai manau, kad išmokau dar mažiau kreipti dėmesio, ką kiti apie mane galvoja (šypsosi).
Tiek bakalauro, tiek magistro studijas baigėte Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (TSPMI). Kaip prisimenate šį savo gyvenimo laikotarpį?
– Savo studijų metus prisimenu labai gerai. Man patiko tai, kad TSPMI buvo labai įvairių studentų – nuo tiesiog labai gerai baigusių mokyklas ir norinčių giliau pažvelgti į visuomenės procesus iki įvairių debatų čempionų ir t. t. Taigi, institute vyravo toks įdomus intravertų ir ekstravertų mišinys. Be to, man patiko tai, kad su studijomis galėjau suderinti savo veiklas už instituto ribų. Man atrodo, kad TSPMI taip pat gali didžiuotis savo studijų kokybe, kuri Lietuvoje šioje srityje, ko gero, yra geriausia.
Kokių patarimų galėtumėte duoti ateities politikui?
– Visų pirma, nemeluoti – nei sau, nei kitiems. Tam bus daug pagundų, tačiau nemeluojant gyvenimas yra daug paprastesnis, o ir miegasi ramiau. Nemeluoti reikia ne tik dėl savo politinių pažadų, bet ir dėl to, kas tau pačiam atrodo svarbu.
Antra, politikoje reikia išmokti nuolatos prioritetizuoti – mažiau svarbius klausimus nustumti į antrą planą ir susitelkti ties tais, kurie tuo metu atrodo svarbiausi.
Trečia, patarčiau turėti nuo trijų iki penkių draugų konsiliumą, kurie, jeigu tau pasakys, kad politikoje esi per ilgai, tu su jais nesiginčysi ir išeisi iš darbo (šypsosi).
Kaip matote Laisvės partiją ateityje?
– Labai norėčiau, kad Laisvės partija būtų platforma drąsiems bei pasaulietiškiems žmonėms išbandyti savo jėgas politikoje bei realizuoti savo idėjas. Manau, kad iki to dar turime nueiti šiek tiek kelio. Norėčiau, kad artėjančiuose savivaldos rinkimuose išlaikytume tokią dvasią, kokią turėjome ir anksčiau.
Kokie Jūsų ateities planai?
– Ateities planai yra prisidėti prie tokios partijos kūrimo bei padaryti viską, kad tos Laisvės partijos idėjos, kuriomis žmonės patikėjo, Lietuvos Respublikos Seime būtų realizuotos kaip įmanoma geriau. Norėčiau, kad šios Vyriausybės veikla nebūtų susijusi vien tik su krizių valdymu ir 2024-aisiais metais debatų metu nekalbėtume vien tik apie tai, ar krizės buvo suvaldytos gerai ar blogai, bet, kad galėtume oriai pasakyti, jog kai kuriuos senus bei sugedusius dalykus „išrovėme su šaknimis“ ir sėkmingai pakeitėme.